
Олександр Латай (справа на фото) з начальником райсільгоспуправління Миколою Малюковим та подвір’ї бригади.
Після реформування колгоспної системи ситуація у кожному селі склалась по-різному. Десь лишився єдиний земельний масив і люди вирішили й надалі господарювати колективно, як, наприклад, у Великомихайлівці. Інші ж порізали поля межами та стали створювати свої маленькі фермерські господарствочка.
Саме так сталось у колишньому колгоспі ім. Шевченка Гірківської сільради. Процес налагоджування нового життя проходив досить не просто, але з роками були розділені і майно, і землі. Власники паїв також визначились з тими, кому довірити їх обробіток, і на сьогодні великої міграції уже не спостерігається.
Відбувся також процес становлення самих фермерських господарств. У цьому ми переконались, побувавши разом з начальником районного управління агропромислового розвитку Миколою Малюковим у С(Ф)Г „Латай” та „Фостаченко”. Розташовані їхні бази поряд на територіях колишнього гаража та буддвору. Але вони не просто сусіди, а ще й партнери. Наприклад, коли виникла потреба мати сучасні великовагові ваги, побудували їх у складчину.
- Раніше щоб зважити фуру з зерном, доводилось проситись чи то у Славгород, чи Михайлівку. А зараз просяться до нас, - розповідає Олександр Латай.
У виробництві сусіди також переймають досвід один одного, щоб не повторювати помилок. Наприклад, придбав один з них хоршівський лущильник, опробував його в полі з чудовим результатом - і вже сусід теж собі такий запланував.
Системи обробітку грунту також у них схожі: під соняшник орють, під пшеницю дискують. На своїх 400 гектарах землі Олександр Латай порається з колективом із шести чоловік. Мають одного комбайна „Дон”, три трактори МТЗ та Т-150. Є на бригаді і раритетний Т-74, який виручає все село взимку, коли потрібно рятувати односельців від снігових заметів.
Тут же на подвір’ї збудовано металеве сховище, де і зберігається практично увесь врожай. Поряд – реммайстерні, де під час нашого візиту механізатори дружною командою складали до купи Т-150. Керував процесом син голови фермерського господарства Андрій, який має вищу інженерну освіту і відповідає за всю технічну частину підприємства.
- Полагодимо цього трактора і сезон можна вважати завершеним, - підсумовує Олександр Павлович.
А що ж механізаторів взимку – на біржу? Виявляється, ні. При потребі, наприклад, коли вантажать зерно, їх викликають на бригаду. В решту зимових днів вони знаходитимуться у оплачуваній відпустці.
З пайовиками Олександр Латай також розрахувався, видавши на пай з розрахунку 1250 кілограмів ячменю, 1220 пшениці, 300 соняшника, цукор, борошно. Хоча останнім часом все більше власників землі бажають отримувати орендну плату готівкою.
У С(Ф)Г „Фостаченко” також сезон завершили і чекають на дощ, щоб отримати сходи пшениці. А ще у них цього року серйозне придбання – купили новий комбайн „Нью Холанд”, продавши свою стареньку, але надійну „Ниву”. А ще Олександр Андрійович з задоволенням показував кіровоградські сівалки, які зарекомендували себе з найкращого боку.
Ось так і господарюють сучасні хлібороби-нащадки колгоспного ладу. Без показного шику, але з твердою впевненістю у завтрашньому дні.
Станіслав ТКАЧОВ.

З цими сівалками урожай буде – переконаний Олександр Фостаченко.

Механізатори С(Ф)Г «Фостаченко» Володимир Сторчай, Ігор Федорін, Анатолій Вдовіченко сезон завершили.

Ремонт техніки ведуть Віктор Шолом, Віктор Юрчишин, Олексій Власов та Андрій Латай.

Нова техніка у С(Ф)Г «Латай».
|